čtvrtek 26. května 2016

Proč Wikiškola na blogu?

Cílem vždy bylo mít volně dostupný online prostor k volnému experimentování se způsoby výuky, studia a výzkumu. Proto jsme v roce 2007 zakládali českou odnož anglického projektu Wikiverzita, projektu, který je svobodný tím, že odbourává všemožné bariéry: peníze, jazyk, volnost názorů, volnost způsobů výuky a studia apod.

Bohužel se ukazuje, že takováto svoboda funguje jen ve velkých komunitách o stech až tisících účastnících. V malých komunitách se naopak brzo objeví boj o moc, kredity apod. Zároveň je snaha likvidovat oponenty, pomlouvat je a ničit jejich práci. Je zde též daleko větší riziko toho, že názor komunity bude chybný (protože je malý vzorek, lidí, kteří posuzují). A tak se nám dělo i na české Wikiverzitě a děje se do současnosti. 

Již v minulosti jsem se pokoušel tedy založit jiný alternativní projekt. Software je svobodný, jde jen o to si ho někam nainstalovat. To je ale problém. V Čechách není vhodný hosting za rozumnou cenu. Vlastní server je technicky náročný a sdílené hostingy, nemají ty patřičné nástroje. Na druhou stranu dobré Americké hostingy jsou hodně drahé. Proto přicházím s tímto pokusem rozvinout koncept svobodného vzdělávání zde na blogu.

Blogger je zdarma, může být všem přístupný, ostatní se mohou zapojit apod. Hlavní je, že je to něco co může dlouho vydržet a zároveň to umožňuje dobře spravovat práva. Na základě výše uvedené teorie bych to tu zpočátku vedl direktivně a teprve až by se nabalil větší počet aktivních studentů, bylo by možno zkusit otevřenější variantu.

Žádné komentáře:

Okomentovat